Na pograniczach kultur i narodów

W dniach 16-18 września 2021 r. odbyła się, zorganizowana przez Uczelnię Państwową im. Jana Grodka w Sanoku (we współpracy z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej i pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk), IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Na pograniczach kultur i narodów. Swoi-Obcy-Inni”.
Konferencja miała charakter interdyscyplinarny (uczestniczyli w niej przedstawiciele nauk pedagogicznych, socjologii, polonistyki, etnografii, historii sztuki, historii oraz nauk o polityce) i międzynarodowy (udział wzięli reprezentanci uczelni oraz ośrodków badawczych z Ukrainy, Rosji, Słowacji, ale też Hiszpanii). Wśród przedstawicieli polskich ośrodków, oprócz gospodarzy z Sanoka, w konferencji swoje wystąpienia przedstawili badacze z różnych polskich ośrodków naukowych i akademickich (z Warszawy, Poznania, Krakowa, Lublina, Rzeszowa, Torunia, Częstochowy, Radomia, Legnicy i Chełma).
W obradach wziął również udział dr hab. Stefan Bielański, prof. UP, kierownik Interdyscyplinarnego Zespołu Badawczego „Italian Studies” przy Instytucie Nauk o Polityce i Administracji UP w Krakowie, który w 2 sesji plenarnej wygłosił referat zatytułowany: „Włosko-słowiańskie pogranicze kulturowe. Istria i Dalmacja między pamięcią przeszłości a wyzwaniami współczesności”.

wrzesień 2021