Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

Informacje ogólne:

W Instytucie Nauk o Polityce i Administracji (dawnym Instytucie Politologii) Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie począwszy od października 2016 roku realizowana jest Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.

Początkowo była to inicjatywa edukacyjna konsorcjum tworzonego przez Uniwersytet Warszawski (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych), Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Akademię Sztuki Wojennej w Warszawie we współpracy z wiodącymi ośrodkami akademickimi z całego kraju. Z biegiem czasu organizatorem głównym pozostał Uniwersytet Warszawski, z którym współpracują – Szkoła Główna Służby Pożarniczej oraz NATO Force Integration Unit Poland (Grupa Integracyjna Sił NATO w Polsce).

Celem Olimpiady jest propagowanie wiedzy w zakresie nauk o bezpieczeństwie i nauk o polityce i administracji, kreowanie postaw patriotycznych, krzewienie zrozumienia i tolerancji wobec drugiego człowieka.

Pragniemy – rozwijając wiedzę akademicką i kreując kompetencje społeczne – wpływać na kształtowanie Polski bezpiecznej, Polski szanującej swoje tradycje, Polski przyjaznej wobec innych.

Uczestnicy Olimpiady – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – walczą o indeksy na studia w zakresie bezpieczeństwa, politologii, stosunków międzynarodowych i administracji w renomowanych wyższych uczelniach oraz o nagrody ufundowane przez sponsorów. Olimpiada jest wpisana na listę prowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej olimpiad interdyscyplinarnych.

Dotychczas zrealizowano cztery edycje, obecnie jesteśmy w ramach piątej, które tematem głównym jest problematyka Sił Zbrojnych w systemie bezpieczeństwa narodowego RP.

Olimpiada składa się z trzech etapów: w pierwszym, szkolnym uczestnicy przygotowują pracę w formie pisemnej (najczęściej eseju) na jeden z wybranych tematów, w kolejnych zawodach okręgowych piszą test jednokrotnego wyboru, zaś etap centralny odbywa się w Komitecie Głównym w Warszawie. Generalnie problematyka poszczególnych edycji była zróżnicowana. Uczestnicy musieli jednak w każdym przypadku wykazać się gruntowną wiedzą w zakresie funkcjonowania państwa, stanu bezpieczeństwa militarnego, społecznego, ekologicznego, kulturowego, ekonomicznego oraz informacyjnego, a także kondycji stosunków międzynarodowych, roli Unii Europejskiej, NATO i ONZ oraz organizacji wyspecjalizowanych w utrzymaniu bezpieczeństwa międzynarodowego.

Instytut Nauk o Polityce i Administracji (wcześniej Instytut Politologii we współpracy z Instytutem Nauk o Bezpieczeństwie i Instytutem Prawa, Administracji i Ekonomii) realizuje nieprzerwanie Olimpiadę pozyskując kolejne placówki oświatowe do współpracy, jednocześnie starając się integrować środowisko szkół ponadpodstawowych z terenu całej Małopolski. Dotychczas najbardziej aktywnymi ośrodkami poza Krakowem były m.in. Myślenice, Dąbrowa Tarnowska, Nowy Sącz, Sucha Beskidzka, Skawina oraz Wadowice i Miechów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom oraz dyrekcjom szkół, a także uczniom za zaangażowanie oraz aktywne uczestnictwo.

Kontakt:

Adres strony internetowej znajduje się w aktywnym linku poniżej:

(Komitet Główny) http://www.owobio.edu.pl/malopolskie/

(Komitet Okręgowy w Małopolsce) http://www.owobio.edu.pl/program/ (wykaz szczegółowych zagadnień oraz wybór literatury)

Sekretarz Komitetu Okręgowego:

dr Sabina Sanetra-Połgrabi