Przejdź do treści

Projekty edukacyjne, analizy, NGO

Analiza, prof. Radosław Marzęcki, 15.09.2020, Klub Jagielloński, Młodzi mogą wnieść do polityki nową jakość. W 2023 roku mają ostatnią szansę

W dniach od 1 do 8 sierpnia 2019 r. odbyła się III Polsko-Ukraińska Szkoła Letnia , organizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO we współpracy z polskimi i ukraińskimi uniwersytetami. W ramach tygodniowych warsztatów studenci z obu krajów odwiedzili m.in. Nieżyn oraz Kijów, a honorowy patronat nad całym wydarzeniem objęła polska ambasada oraz ukraińskie Ministerstwo Sportu i Młodzieży.

Święto Europy na olkuskim Rynku „Europa to My!” – pod tym właśnie hasłem w sobotę, 11 maja 2019 r., na olkuskim rynku odbył się rodzinny festyn, zorganizowany przez stowarzyszenie SIMO. Wydarzenie przyciągnęło na teren starówki zarówno dzieci i młodzież, jak i seniorów. Olkuszanie w trakcie wspólnych zabaw, konkursów i koncertów, wspólnie celebrowali piętnastą rocznicę przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. INoPiA był partnerem tego wydarzenia.

W dniach od 1 do 8 sierpnia 2018 roku w Olkuszu odbyła się II Polsko-Ukraińska Szkoła Letnia organizowana przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Przez ponad tydzień młodzi studenci z Polski i Ukrainy brali udział w wykładach i wspólnych warsztatach oraz zwiedzali okolice naszego miasta. Współorganizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej. Polsko-Ukraińska Szkoła Letnia to projekt organizowany przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie wraz z partnerskimi uczelniami zza wschodniej granicy. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, jest to stricte naukowa inicjatywa ukierunkowana na współpracę studentów z obu krajów. Pierwsza edycja szkoły, która miała miejsce w zeszłym roku, odbyła się w Niżyńskim Państwowym Uniwersytecie im. Mykoły Gogola na Ukrainie. W tym roku ukraińscy studenci przyjechali do Polski, a ich bazą wypadową stał się Olkusz.

Cykl warsztatów „Patriotyzm młodego pokolenia – deklaracja czy postawa?” to próba odpowiedzi na pytanie, co młode pokolenie rozumie przez pojęcie patriotyzm? W 2018 roku Polska świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości. W tym kontekście należy postawić pytanie: na ile dzisiaj patriotyzm odgrywa ważną rolę w życiu młodych Polaków. W przeszłości bowiem, często stawał się on motywem ludzkiego działania, szczególnie za sprawą wyzwań, jakim należało stawiać czoła: wojen, okupacji, utraty niepodległości. Dlatego właśnie to pytanie nabiera jeszcze większego sensu w kontekście postaw ludzi młodych, urodzonych po 1989 roku. Oni zupełnie inaczej niż pokolenie ich rodziców postrzega aktualną rzeczywistość. Za swoistą normę przyjmują coś, co starsze generacje traktują jako wywalczone. Warto też zadać pytanie o to, czy patriotyzm posiada dzisiaj potencjał mobilizacyjny do działania: wspólnotowego czy obywatelskiego.

Między październikiem a grudniem 2017 roku Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO wraz z Kołem Naukowym Studentów Instytutu Politologii w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie realizowało projekt „Młody, aktywny Obywatel”. Inicjatywa ta  Naukowe Inspiracje – Ciekawie i Kreatywnie”, była współfinansowana ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Naukowe Inspiracje – Ciekawie i kreatywnie”.

W terminie 10 września do 15 grudnia 2015 roku, w Katolickim Gimnazjum Montessori realizowane będą warsztaty, w ramach projektu stworzonego na potrzeby konkursu pn. „Naukowe Inspiracje – Ciekawe i Kreatywne”. Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego Fundacja Wspierania Idei Marii Montessori „Ziarnko maku” otrzymała dotację na realizację zadania publicznego pt. „Młody człowiek w świecie mediów”. Zaplanowane warsztaty mają na celu zapoznanie młodych ludzi, uczniów gimnazjum prowadzonego przez Fundację „Ziarnko Maku”, z światem współczesnych mediów. Partnerem projektu jest Koło Naukowe Politologów Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions / Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Dublin). Ekspertyzy i komentarze prof. Jacka Sroki, zob. wyniki wyszukiwania, 59 wskazań: https://www.eurofound.europa.eu/search?search_block_form=jacek+sroka&op=Search

Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”:

Związki zawodowe:

Organizacje pracodawców

Aktualności

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031